2014 Best of the Best Results

Team Results

8th Grade Division Champion
New Haven Heat 58

New Haven Heat 58

8th Grade Division Runner Up
Hiltopper Heat (NJ) 56


7th Grade Division Champion
Connecticut Select 52

Connecticut Select 52

7th Grade Division Runner Up
Hiltopper Heat (NJ) 39


6th Grade Division Champion
Wiz Kids (NY) 54

Wiz Kids (NY) 54

6th Grade Division Runner Up
East Coast Elite (CT) 50


5th Grade Division Champion
Playtime (NJ) Panthers 52

Playtime (NJ) Panthers 52

5th Grade Division Runner Up
Hilltopper Heat (NJ) 31


4th Grade Division Champion
Team RIO (NJ) 58

Team RIO (NJ) 58

4th Grade Division Runner Up
Hiltopper Heat (NJ) 31


8th Grade Silver Division Champion
Albany City Rocks - Black

Albany City Rocks - Black

8th Grade Silver Division Runner Up
New Haven B/G Club (CT)


7th Grade National Bracket Champion
CT Premier Development

CT Premier Development

7th Grade National Bracket Runner Up
New Haven B/G Club (CT)


Media Coverage

Tournament MVPs

  • 8th Grade - Will Antrum, New Haven Heat (CT)
  • 7th Grade - Aireas Raspberry, CT Select
  • 6th Grade - Jaheim Hamilton, Wiz Kids (NY)
  • 5th Grade - William Richardson, Playtime (NJ)
  • 4th Grade - Jayden Lemond, Team RIO (NJ)

All Tournament Teams

  • Bryant Washington - New Haven B/G Club
  • Julian Brown - Playtime (NJ)
  • Austin Nwafor - CT Roughriders
  • Taylor Shuldreta - Blackbear North
  • Scott ____________ - Stamford Peace (CT)
  • Nasheem Harte - East Coast Elite
  • Kwame Taylor - New Haven Heat
  • Joe Girard - Upstate Captials
  • Noah Mack - Hilltopper Heat
  • Bryon Breland - New Haven Heat
  • Dante Thomas - Hilltopper Heat
  • Davonte Edwards - New Haven B/G Club
  • Aireas Raspberry - CT Select
  • Damon Johnson - Nova Man II Man
  • Kenny Jones - Playtime Panthers (NJ)
  • Jabri Lateef - Hilltopper Heat
  • Torran Bosworth - BABC West
  • Cole Provost-Smith - CT Premier
  • Andrew Powers - Nova Man II Man (VA)
  • Al Dawes - Hilltopper Heat (NJ)
  • Jalah Wimberly - New York Dream Team
  • Josh Chung - Team 10 (CT)
  • Richard Damas - CT Roughriders
  • Taahad Pettiford - Hilltopper Heat (NJ)
  • Brandon ____________ - Mass Jaguars
  • Tyler Spencer - Bay State Jaguars
  • Greg Dolan - City Rocks (NY)
  • Jason Battle - Hilltopper Heat (NJ)
  • Sean Conway - CT Premier
  • Calvin ____________ - CT Bulldogs
  • Sebastian Robinson - Hilltopper Heat (NJ)
  • Mikey ____________ - CBC
  • Justin Kea - Playtime Panthers (NJ)
  • Michael Shretter - Playtime Panthers (NJ)
  • Jaden Pierre - Hilltopper Heat (NJ)
  • Sean Daley - Syracuse Nets
  • Julian Webb - Expressions Elite
  • Eli Blackwell - New Haven B/G Club
  • Ray Ford - Hilltopper Heat (NJ)
  • Jayden ___________ - Playtime Panthers (NJ)
  • William ___________ - Playtime Panthers (NJ)
  • Elijah Sparkman - Hilltopper Heat (NJ)
  • Shayne Simon - Hilltopper Heat (NJ)
Twitter Facebook YouTube Instagram